ترکیه با توجه به موقعیت ژئوپلتیک، سیاسی و اقتصادی که دارد همواره یکی از مقاصد مهاجرتی، تحصیلی و سرمایه گذاری برای کشورهای منطقه و در این بین ایرانیان بوده است. از طرفی دیگر بی ثباتی و نوسانات اقتصادی در ایران مزید بر علت شده است که بیشتر از قبل به این گزینه ها در ترکیه فکر کنیم. در این زمینه لازم است قبل از اقدام به این کارها به نکاتی توجه داشته باشیم. در این نوشته سعی داریم اطلاعاتی جامع در اختیار مخاطبان خود قرار دهیم.

 

تحصیل در ترکیه با خانه دیگر :

تحصیل در ترکیه گزینه بسیار مناسبی است. چون کیفیت آموزش های ارائه شده بسیار بالا بوده و خود دولت توجه زیادی به این زمینه می کند. اکثر مدارس این کشور رایگان بوده و پولی بابت تحصیل در آن ها دریافت نمی شود. آغاز سال تحصیلی در ترکیه از سپتامبر بوده و در ماه مه پایان می یابد. همچنین در ماه فوریه دو هفته تعطیلات رسمی در نظر گرفته شده که در آن مدارس کل کشور تعطیل می باشند. برای تحصیل در ترکیه در سطح دانشگاهی شرایط و مدارک خاصی نیاز است اما هیچ محدودیتی برای پذیرش اتباع خارجی وجود ندارد. همچنین در بسیاری از دانشگاه های این کشور تدریس به زبا انگلیسی انجام می شود .

در این گونه دانشگاه ها مدرک زبان مانند تافل و یا آیلتس برای پذیرش الزامی است. همه ساله افراد زیادی برای تحصیل در ترکیه به این کشور مهاجرت می کنند. نداشتن سو پیشینه و پیروی از قوانین می تواند به اقامت دائم شما کمک کند.

 

اطلاعاتی در زمینه تحصیل در ترکیه:

دولت ترکیه سیستم آموزشی این کشور را به طور کامل نظارت می کند و با امکانات و شرایط خاصی به آموزش مفید و همه جانبه دانش آموزان و دانشجویان توجه می کند. برای تحصیل در ترکیه شرایط و مدارک خاصی مدنظر قرار می گیرد و با تکمیل این مدارک و اطلاع از قوانین کشور ترکیه محدودیتی برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه وجود ندارد. اتباع خارجی زیادی در زمینه اخذ اقامت ترکیه از روش مهاجرت تحصیلی استفاده می کنند و با انتخاب این روش شرایط مناسبی را برای ورود به ترکیه در نظر می گیرند. با تکمیل مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه های معتبر کشور ترکیه اقدامات خاصی انجام می شود.

تحصیل در ترکیه از روش های آسان مهاجرت به کشور ترکیه محسوب می شود که با شرایط ویژه ای امکان مهاجرت به ترکیه وجود دارد. تحصیل در ترکیه با زبان انگلیسی نیز امکان پذیر می باشد که دانشگاه های زیادی تدریس کلی در کشور ترکیه را با زبان انگلیسی انجام می دهند. برای تحصیل در این دانشگاه ها تسلط به زبان انگلیسی اهمیت دارد و متقاضیان بر اساس نمره زبان و مدارک دیگر در دانشگاه های معتبر کشور ترکیه پذیرش می شوند. در مقاطع ابتدایی و دوره دبیرستان آموزش به زبان ترکی صورت می گیرد و متقاضیان با تسلط بر زبان ترکی پذیرش را در مدارس مورد نظر انجام می دهند.

 

 

مزیت های تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه با استانداردهای بالایی صورت می گیرد، تدریس در دانشگاه های ترکیه مطابق با نظام آموزشی جهانی است. در تمامی دانشگاه های کشور ترکیه آموزش با مهارت ارائه می شود، دانشجویان پس از اتمام تحصیل با یادگیری مهارت های مختلف برای ورود به بازار کار آماده می شوند. افرادی که از کشور ایران به ترکیه وارد می شوند به دریافت ویزا نیازی ندارند و بدون ویزا به ایرانیان اجازه ورود به ترکیه ارائه می گردد.

شرایط تحصیل در دوره کارشناسی کشور ترکیه:

در بیشتر دانشگاه های کشور ترکیه پذیرش در مقطع کارشناسی بدون آزمون و تنها با توجه به معدل کل دیپلم متقاضی انجام می شود. در بیشتر دانشگاه های کشور ترکیه پذیرش در مقطع کارشناسی بدون آزمون و تنها با توجه به معدل کل دیپلم متقاضی انجام می شود. دانشگاه های دولتی با شرایط خاصی پذیرش دانشجو را انجام می دهند، در دانشگاه های خصوصی پذیرش دانشجو به ویژه مهاجران بین المللی به شکل راحت تری صورت می گیرد.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد ترکیه:

ایرانیان زیادی با هدف تحصیل در ترکیه به این کشور مهاجرت می کنند و با در نظر گرفتن قوانین این کشور تحصیلات را در مقطع ارشد ادامه می دهند. برای تحصیل در مقطع ارشد مدارک خاصی به دانشگاه ارائه می شوند و متقاضیان در زمان مشخص شده دعوت به مصاحبه می شوند. در مقطع کارشناسی ارشد شرایط برای نمره زبان ارائه شده به دانشگاه متفاوت است، متقاضیانی که اقامت کشور ترکیه را برای تحصیل در مقطع ارشد دریافت می کنند به ارائه مدرک زبان آیلتس نیاز دارند، در مقطع ارشد نمره زبان آیلتس 6 تا 6.5 برای پذیرش دانشجو در دانشگاه های مختلف ترکیه تعیین می شود.

تحصیل مقطع دکترا در ترکیه و شرایط پذیرش دانشجو

تحصیل در دوره دکترا قوانین و شرایط خاصی دارد، متقاضیان با ثبت نام در دانشگاه از شرایط مورد نظر اطلاع می یابند. دانشگاه های ترکیه حمایت های مالی خاصی را از دانشجویان مقطع دکترا انجام می دهند. ویزای مهاجرت تحصیلی کشور ترکیه بر اساس رشته مشخص می شود، معمولا به افراد مجوز اقامت سه تا چهار ساله ارائه می گردد. در دوره دکترا نمره زبان آیلتس ارائه شده به دانشگاه بالاتر از نمره 6 مشخص می شود، در دانشگاه های دیگر ممکن است نمره زبان مورد نظر 7.5 تعیین گردد.

 

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خانه دیگر

قطعا سرمایه گذاری در هر کشور خارجی، ریسک ها و تبعات خاص خود را دارد. به همین دلیل ما باید قبل از شروع سرمایه گذاری، همه نکات مثبت و منفی آن را مدنظر قرار دهیم. 

 

سرمایه گذاری در از طریق خرید اوراق قرضه و سهام

یکی از روش هایی که ترکیه برای پیشبرد برنامه های دراز مدت اقتصادی کشور استفاده کرده است، خرید سهام و اوراق قرضه می باشد. در این روش فرد باید حداقل 500 هزار دلار در حساب بانکی خود داشته باشد و برای اخذ تابعیت لازم است حداقل 3 سال اوراق قرضه خریداری شده را نزد خود نگه دارند و حق خرید و فروش اوراق قرضه ندارند و این سرمایه تحت نظارت وزارت صنایع و فناوری کشور ترکیه می باشد. برای سهام نیز باید حداقل 3 سال به مبلغ حداقل 500 هزار دلار سهام خریداری کرد و آن را نگه داری کرد.

 

خانه دیگر؛ انجام خدمات سرمایه گذاری با خرید ملک در ترکیه

شخص خریدار ملک در ترکیه می تواند اهداف متفاوتی داشته باشد اعم از اینکه قصد داشته باشد شهروند ترکیه باشد، تعطیلات خود را در ترکیه به سر ببرد، به قصد سرمایه گذاری اقدام به خرید ملک کند. سرمایه گذاری در بخش ملک و مسکن جزء سرمایه گذاری کم ریسک محسوب میشود و تاثیر پذیری آن از تلاطم های بازار کمتر است. در صورت تصمیم به سرمایه گذاری در ملک ترکیه باید ارزش ملک خریداری شده حداقل 250 هزار دلار باشد تا از این طریق بتوان تابعیت و پاسپورت ترکیه را بدست آورد. اگر فردی قصد داشته باشد از طریق سرمایه گذاری تابعیت کشور ترکیه را داشته باشد باید حداقل به مدت 3 سال آن را نگه دارد و نفروشد. 

 

 

خانه دیگر؛ انجام سرمایه گذاری با سپرده بانکی در ترکیه

امروزه یکی از روش های سرمایه گذاری مرسوم در بیشتر کشورهای جهان، سرمایه گذاری با سپرده بانکی است. در کشور ترکیه برای این نوع لازم است 500 هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه داشته باشیم که البته نباید فرد به مدت 3 سال نسبت به برداشت اصل مبلغ اقدامی انجام دهد. با باز کردن حساب سپرده می توانیم نسبت به دریافت اقامت این کشور اقدام کنیم. مزایای افتتاح حساب در ترکیه عبارتند از:

 • امکان واریز و برداشت هر نوع ارز موجود در دنیا
 • انجام هر نوع عملیات بانکی در ترکیه
 • بدست آوردن سود سپرده بانکی
 • استفاده از تسهیلات بانکی
 • و ....

 

سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی و استارتاپی در ترکیه:

استارت آپ به پروژه‌هایی گفته می‌شود که در جریان آن، یک ایده خام، به کمک تلاش و کوشش یک گروه به تولید یک محصول می‌انجامد و زمینه برای فروش آن محصول فراهم می‌شود. کشور ترکیه مانند اغلب کشورها مزایا و معایب خاص خود را دارد. از مزایا می توان به موقعیت جغرافیایی عالی و توریستی بودن آن، دسترسی آن به آب های آزاد، واقع شدن آن در دو قاره آسیا و اروپا، جمعیت زیر 30 سال و مصرف کننده بالا و از معایب می توان به وضعیت سیاسی بی ثبات، سیستم قضایی ضعیف اشاره کرد.

دولتمردان ترکیه نسبت به این قضیه نیک آگاهند که یکی از راههای پیشرفت اقتصادی جذب نیروی انسانی جوان و متخصص است و در همین راستا سیاست گذاری های درستی به عمل آورده است و پتانسیل های بالایی برای رشد استارتاپ ها دارد. در این روش فرد متقاضی سرمایه گذاری، باید حداقل 2600 دلار سرمایه گذاری کند و حداقل 50 نفر را مشغول به کار کند و علاوه بر اشتغال زایی برای شهروندان، به پیشرفت اقتصادی کمک کند. بعد از 5 سال فعالیت مداوم می توان نسبت به دریافت اقامت در این کشور اقدام کرد. با توجه به اینکه ترکیه یک کشور توریستی می باشد، در زمینه های مرتبط با جهانگردی مانند رستوران، کافه و… می تواند شروع خوبی برای کار باشد.

 

مهاجرت کاری به کشور ترکیه

نرخ بیکاری یکی از پارامترهای مهم نشان دهنده ی وضعیت اقتصادی کشور می باشد و پایین بودن این نرخ معمولا دلالت بر خوب بودن وضعیت بازار کار دارد . یعنی اینکه نیروی کار آزاد کمتری در بازار وجود دارد. با وجود اینکه نرخ بیکاری در ترکیه تا حدودی بالا رفته است اما باز به نسبت کشورهای آسیایی اطراف خود نرخ بیکاری پایینی دارد و به همین دلیل به یکی از مقاصد جذاب نیروی کار بین المللی تبدیل شده است.

الفبای لازم برای شروع کار در ترکیه دانستن زبان ترکیه می باشد. البته اگر قصد داشته باشی به عنوان نیروی کار اشتغال داشته باشید، داشتن سابقه کار، مدرک تحصیلی مرتبط لازم است. در ترکیه معمولا ساعت کار هفتگی 45 ساعت و از ساعت 8:30 تا 17:30 می باشد. برای کار در ترکیه لازم است از طرف یک کارفرما، دعوت به کار فرستاده شود. این دعوت به کار ابتدا لازم است به تایید وزارت کار ترکیه برسد. این پروسه زمان بر است و احتمال دارد تا 90 روز طول بکشد. از موسسه های کاریابی معتبر در ترکیه می توان به kariyer، xing و … اشاره کرد و خانه دیگر در این راستا قصد دارد در آینده ی نه چندان دور جزء قابل اعتمادترین و به روزترین سایت های کاریابی فعال در ترکیه باشد.

همچنین می توان با شرکت در دوره های مرتبط با بعضی مشاغل بدون نیاز به کار کردن، اجازه کار دریافت کنید. این نوع از اجازه کار هزینه به مراتب کمتری از سایر اشکال سرمایه گذاری دارد و با پرداخت حق بیمه ماهیانه خود، از امتیازات کار در ترکیه بهره مند می شوید.

 

 مهاجرت کاری به ترکیه با خانه دیگر

 

مدت اعتبار اجازه کار در ترکیه 1 سال می باشد و نکته ای که لازم است بدانید و ممکن است تا حدودی ناخوشایند باشد متقاضی کار نمی تواند به مدت یکسال همسر و فرزند زیر 18 سال خود را همراه داشته باشد و بعد از دریافت کارت آبی می تواند در این راستا اقدام کند. پس از اتمام این مدت، در صورت رضایت کارفرما و کارمند در همان کار، در همان مکان می تواند به مدت 2 سال قرارداد و پس از آن به مدت 3 سال تمدید شود. پس از اتمام این مدت 3 ساله، این مجوز به مدت 6 سال قابل تمدید می باشد. بعد از 5 سال اقامت کامل، بستگان درجه اول نیز می توانند اجازه کار دریافت نمایند. 

ترکیه هر ساله لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را رسما اعلام می کند. در سال 2021 مشاغلی مانند مهندس فناوری اطلاعات، الکترونیک، محیط زیست، گردشگری، کارهای نساجی، کار در حوزه پتروشیمی، هتلداری، کارهای مرتبط با کشاورزی و.... می باشد.

 

انواع ویزای کار در ترکیه:

 • ویزای کار موقت یکساله
 • ویزای کار دائم
 • ویزای کار ویژه
 • ویزای کار مستقل
 • ویزای کار فیروزه ای
 • ویزای کار موقت ویژه

 

مدارک مورد نیاز برای افراد تازه کار در ترکیه

 •  یک قطعه عکس
 • پاسپورت و برگه اقامت
 • برگه درخواست کار + پیشنهاد کاری از کارفرما
 • ایمیل کارفرما
 • حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • کد دولتی کارفرما
 • تاییدیه وزارت کار 
 • کدی که برای تبعه خارجی از سوی اداره امنیت صادر می شود.

 

ما در خانه دیگر به دنبال فراهم آوردن بستری مناسب برای هر نوع اقدام مورد نیاز شما در ترکیه هستیم و با بروزرسانی همیشگی سعی داریم مرجعی قابل باور باشیم تا نیازهای شما را در زمینه انواع روش سرمایه گذاری، تحصیل در ترکیه، مهاجرت کاری در ترکیه و کارآفرینی و استارتاپی در ترکیه فراهم آوریم.

 

 خانه دیگر همیشه با آغوش باز پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما می باشد. 

 

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید می توانید با شماره 00905418062124 با ما تماس بگیرید.