آگهی یافت نشد


 خدمات آموزشی و تحصیل در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای همسایه که تا حدودی از لحاظ فرهنگی شبیه به ایران است، هر ساله میزبان تعداد زیادی از مسافران و همچنین کسانی که به ترکیه مهاجرت می‌کنند، می‌باشد. البته خدمات کشور ترکیه مانند دادن ویزای تحصیلی ترکیه یا دادن اقامت و پاسپورت ترکی هم در بیشتر شدن آمار مهاجرت بی‌تاثیر نیست.  برخی افراد هم برای تحصیل در ترکیه اقدام می‌کنند. 

ترکیه کشوری مهاجرت پذیر برای دوستداران تحصیل

ترکیه به عنوان کشوری که بسیاری از بافت‌های قدیمی خود را حفظ کرده ولی در عین حال بسیار پیشرفته و به روز هم است، می‌تواند سلیقه‌های مختلف را پاسخگو باشد. همچنین از لحاظ بودجه برای خرید ملک و خانه هم بسیار متغیر است و تقریبا شما با بودجه نسبتا مناسبی می‌توانید در برخی مناطق ترکیه اقدام به خرید خانه یا ملک نمایید.

البته برای اینکه بتوانید به اقامت ترکیه دست پیدا کنید لازم است تا طبق قوانین ترکیه هزینه پرداختی برای خانه، متناسب با هزینه تعیین شده از سمت کشور ترکیه باشد؛ یعنی اگر هزینه‌ی پرداختی شما از حد معینی کمتر باشد، شانس شما برای گرفتن اقامت از ترکیه خرید خانه بسیار کم خواهد شد.

اگر شما هم جزو علاقه‌مندان به کشور ترکیه هستید یا اینکه می‌خواهید برای گردش یا تحصیل به ترکیه سفر کنید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید. تا بتوانید اطلاعات زیادی در رابطه با خدمات آموزشی و دیگر خدمات ترکیه به دست بیاورید.

خدمات آموزشی در ترکیه از جمله بورسیه تحصیلی در ترکیه 

همانطور که گفتیم ترکیه برای مسافران و مهاجران، خدمات زیادی را ارائه می‌دهد. از خدمات آموزشی مانند بورسیه تحصیلی ترکیه گرفته تا خدمات بهداشتی، اقامتی و همچنین خدمات حمل و نقل در ترکیه می‌توان اشاره کرد. در رابطه با خدمات آموزشی که شاید سوال بسیاری از افراد باشد، در ادامه به صورت مفصل و موردی توضیح خواهیم داد.

شرایط تحصیل در ترکیه

این روزها بحث تحصیل در دیگر کشورها و حتی ترکیه در بین بیشتر دانشجویان مطرح شده است و حتی یکی از خواسته‌های آنان تحصیل در دیگر کشورها است. اما تحصیل در ترکیه به علت هزینه‌های پایین آن نسبت به دیگر کشورهای اروپایی خواستار زیادی را دارد. چیزی که تحصیل کردن در ترکیه را آسان می‌کند، راحتی ورود آن به دانشگاه هاست البته این آسانی را می‌توانید در آزمون‌های ورودی آن نیز مشاهده نمایید.

کیفیت آموزشی در دانشگاه‌های ترکیه از اعتبار بالایی برخوردار است و از این لحاظ هیچ نگرانی را نخواهید داشت. اقدام برای تحصیل در کشور ترکیه نیازمند این است تا درباره دانشگاه‌ها، هزینه‌های زندگی، نحوه مهاجرت به ترکیه و انواعی از این قبیل سوالات را باید مورد مطالعه قرار دهید و یا در صورت نیاز حتما از مشاورین تحصیل و اپلای در این زمینه کمک بخواهید. ترکیه توانسته است هم در تحصیل و هم در بحث گردشگری حرف اول را بزند و مردم زیادی را به سوی خود مجذوب نموده است.

اما حال ممکن است برایتان سوال باشد که بورسیه ترکیه به چه صورت است؟ ما در زیر به تمامی موارد لازم و ضروری خواهیم پرداخت تا شما در این مورد هیچ مشکلی نداشته باشید و اگر قصد ادامه تحصیل دارید بتوانید کارهای خود را به راحتی انجام دهید.

بورسیه ترکیه و انواع آن

کشور ترکیه بورسیه‌های مختلفی را برای دانشجویان مختلف از سراسر جهان در نظر گرفته است تا شرایطی را فراهم کند که دانشجویان بتوانند با یکدیگر رقابت کرده و آن‌ها را به سوی خود برای تحصیل در ترکیه جذب نماید. از آنجا که طی سال‌های اخیر تحصیل در کشورهای دیگر برای دانشجویان از اهمیت زیادی برخوردار شده است درخواست برای بورسیه‌های دولتی از طرف دیگر نیز زیاد شده است. از جمله این بورس‌های ترکیه می‌توان به بورسیه بورسلاری، دانشگاه فنی خاورمیانه، اراسموس، سابانجی و بورسیه tubitak اشاره نمود. حال بیایید با یکدیگر به بررسی این بورس‌های مختلف بپردازیم.

بورسیه بورسلاری

بورسیه تحصیلی بورسلاری به طور کلی هم می‌تواند شامل دانشجویان کارشناسی و هم شامل دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا باشد. در این نوع بورس دولت موظف به پرداخت هزینه‌های شما می‌باشد. این پرداخت‌ها شامل حمایت‌های مالی، پرداخت شهریه و خوابگاه می‌باشد. همچنین زمان درخواست این بورسیه ترکیه برای دانشجویان خارجی از تاریخ 10 ژانویه الی 20 فوریه است.

بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه

بورسیه خاورمیانه توسط سازمان بورسیه تحصیلی در ترکیه و یا همان turkiyeburslari انجام می‌گیرد. بورسیه دانشگاه خاورمیانه نیز برای تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا انجام می‌گیرد. همچنین قابل ذکر است که این بورسیه برای تمامی رشته‌ها موجود است و فرقی نمی‌کند رشته شما چیست اگر شرایط لازم و کافی را برای گرفتن این بورسیه داشته باشید می‌توانید تحصیل خود را در ترکیه ادامه دهید.

 اعتباری که دانشگاه فنی خاورمیانه دارد افراد زیادی را علاقه‌مند به گرفتن بورسیه ترکیه آن هم از نوع بورسیه فنی خاورمیانه کرده است. برای دریافت این بورسیه نیاز است ابتدا ثبت نام خود را انجام دهید و مدارک مورد نیاز برای گرفتن امتیاز لازم را کسب نمایید. سپس رزومه تحصیلی شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر شرایط و امتیاز مورد نیاز را کسب نمودید خود را برای تحصیل در این کشور آماده نمایید.

بورسیه اراسموس

بورسیه اراسموس جزو بورسیه‌های عالی و محبوب به حساب می‌آید که توسط اتحادیه اروپا ارائه شده است و کشور ترکیه نیز در این برنامه بورسیه شرکت نموده است و قرارداد با کشورهای اروپایی را دارد. بورسیه اراسموس به این صورت است که دانشجویان می‌توانند حدود یک الی دو ترم باقی مانده خود را به صورت رایگان در یکی از کشورها بگذرانند و این یک فرصت عالی برای دوست داران علم و دانش و تحصیل در دیگر کشورها است.

بورسیه سابانجی

بورسیه سابانجی برای همه مقاطع تحصیلی یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا انجام می‌گیرد. برای گرفتن این بورسیه باید بدانید که تعداد محدودی از این نوع در همه سطح‌ها وجود دارد و رقابت بر سر گرفتن آن بسیار زیاد و شدید است. در دانشگاه سابانجی سه دانشكده بزرگ و یک مدرسه وجود دارد. دانشگاه سابانجی از رنکینگ خوبی برخوردار است و جزو دانشگاه‌های معتبر به حساب می‌آید.

بورسیه tubitak

از جمله بورسیه تحصیلی در ترکیه که مناسب برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا است به بورسیه tubitak می‌توان اشاره نمود. برای این نوع بورس باید شرایط لازم را کسب نمایید. از جمله این موارد به شرایط سنی مناسب که باید سن شما برای آن مقطع تحصیلی مناسب باشد، ارائه مدارکی همچون زبان، مدرک GMAT، GARE را باید داشته باشید، و علاوه بر آن‌ها مدارکی همچون ارائه ریز نمرات و مدرک تحصیلی قبلی که این مورد را باید در بورسیه‌های دیگر نیز بفرستید را شامل می‌شود.

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه هم به صورت خصوصی و هم به صورت دولتی وجود دارند. دانشگاه‌های دولتی همانطور که از اسمشان معلوم است توسط دولت تاسیس شده و هزینه پایین و کمتری را از شما خواهند گرفت اما دانشگاه‌های خصوصی شهریه بالاتری را از شما می‌گیرند اما باید به این توجه داشته باشید که فعالیت گسترده‌تری در سطح بین الملل دارند و دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی که برگزار می‌کنند اغلب به صورت انگلیسی است. 

چگونه بهترین دانشگاه های ترکیه را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

اگر رشته شما پزشکی است و به دنبال دانشگاه‌هایی هستید که رشته‌های پزشکی را ارائه نمایند باید بگوییم که دانشگاه آیدین و بیرونی ترکیه جزو دانشگاه‌هایی هستند که در زمینه پزشکی فعالیت خوبی دارند. در زیر به طور مفصل در زمینه پزشکی نیز بحث خواهیم نمود حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید. از جمله تاپ‌ترین و بهترین دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره نمود.

دانشگاه کوچ (koc): دانشگاه کوچ در سال 1993 تاسیس شده است و به یکی از برترین دانشگاه های ترکیه تبدیل شده است و رنکینگ کوچ بین 401 الی 500 می‌باشد.

دانشگاه سابانجی (sabanci): این دانشگاه در سال 1994 در شهر زیبای استانبول تاسیس شده است و رتبه این دانشگاه بین 351 الی 400 قرار دارد.

دانشگاه بیلکنت (bilkent): این دانشگاه در بین دانشگاه‌های خصوصی و غیرانتفاعی قرار دارد و جزو اولین دانشگاه‌های غیرانتفاعی در ترکیه به حساب می‌آید. سال تاسیس این دانشگاه به 1984 برمی‌گردد که توسط پروفسور ادیسن دوغار ماچی انجام شده است. رتبه این دانشگاه نیز بین 501 الی 600 است.

دانشگاه جاجت تپه (Hacettepe): حاجت تپه در رنکینگ جهانی رتبه 801 الی 1000 را به خود اختصاص داده است و در شهر آنکارا جزو ششمین دانشگاه است که اعتبار بالایی را از آن خود نموده است. دانشگاه حاجت تپه جزو دانشگاه‌هایی است که مورد تایید وزارت علوم است و مدارکی که ارائه می‌نماید معتبر می‌باشد.

روند بورسیه تحصیلی ترکیه

متقاضیانی که دوست دارند بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت نمایند قبل از هر چیزی باید مدارک و شرایط لازم را داشته باشند. و این شرایط برای هر مقطعی از جمله لیسانس، فوق لیسانس و دکتری متفاوت است.

بورسیه تحصیلی ترکیه مقطع کارشناسی ترکیه

کسانی که می‌خواهند برای مقطع کارشناسی تحصیل در ترکیه اقدام نمایند باید آزمون یوس (yos) را در این کشور بگذرانند و اگر نمره قبولی را در این آزمون گذرانده باشید می‌توانید درخواست خود را برای دانشگاه های کشور ترکیه بفرستید. علاوه بر آزمون زبان باید معدل شما بالا باشد و ریز نمرات را نیز در اختیار داشته باشید تا همه مدارک را برای کشور مقصد بفرستید. 

اگر یکی از مدارک شما ناقص باشد شانس شما برای تحصیل پایین می‌آید و هنگام فرستادن باید دقت لازم و کافی را داشته باشید. وقتی مدارک شما مورد بررسی و تحلیل توسط داوران انجام گرفت بورسیه تحصیلی به شما تعلق می‌گیرد که در کاهش هزینه‌های شما موثر و چشمگیر می‌باشد.

بورسیه تحصیلی مقطع ارشد ترکیه

اگر دوره کارشناسی خود را گذرانده‌اید و می‌خواهید برای مقطع فوق لیسانس به این کشور بیایید باید معدل شما بالا باشد، مدارک لازم از جمله مدرک زبان، و مدارک تحصیلی مقطع قبلی خود را برای دانشگاه ارسال نمایید. قابل ذکر است که اگر زبان ترکی را بلد باشید شما جزو اولویت‌ها محسوب می‌شوید و شانس پذیرش شما زیاد خواهد بود.

بورسیه تحصیلی ترکیه مقطع دکترا

برای تحصیل در مقطع دکترا باید رزومه خوبی داشته باشید. معدل از جمله موارد بسیار مهمی است که دانشجویان دکترا و فوق لیسانس باید بیشتر به آن توجه کنند و هر چقدر معدل شما زیاد و بالاتر باشد شانس قبولی و پذیرش شما موازی با آن افزایش خواهد یافت. از جمله دیگر شرایط لازم سن است. برای تحصیل در دکتری باید زیر 35 سال سن داشته باشید. ارائه و داشتن مقاله‌های معتبر از جمله مقاله ISI نیز حرف اول را می‌زند و شما باید حتما رزومه خوبی در این زمینه داشته باشید. شرایط هر رشته برای هر یک از دانشگاه‌ها کاملا متفاوت است.

گرفتن مدرک زبان برای تحصیل در ترکیه

گذراندن آزمون آیلتس برای مقاطع تحصیلی مختلف در ترکیه جزو یکی از الزامات می‌باشد و قبل از ثبت نام و طی روند انجام کارهای بورسیه باید آزمون زبان را گذرانده باشید و مدرک آن را به دانشگاه مقصد ارسال نمایید. اگر شما نیز علاقه‌مند به دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه هستید می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید تا آن‌ها راهنمایی‌های لازم را برایتان به طور کامل شرح داده و بعد به راحتی بتوانید تحصیل خود را در ترکیه بگذرانید.

هزینه تحصیل در ترکیه به چه صورت است؟

یکی از مزیت‌های مهم تحصیل در کشور ترکیه این است که هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی مقرون به صرفه و ارزان می‌باشد. اگر شما بتوانید بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه را دریافت کنید هزینه‌های شما چندین برابر کاهش خواهد یافت. هزینه تحصیل در ترکیه با توجه به دانشگاه مورد نظر و رشته تحصیلی متغیر و متفاوت خواهد بود. هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای مقطع کارشناسی که توسط دانشگاه‌های دولتی ارائه می‌شود و زبان تدریس آن‌ها انگلیسی است 500 الی 1800 دلار متغیر است همچنین برای دانشگاه‌هایی که به صورت زبان ترکی ارائه می‌شود این هزینه به صورت 300 الی 800 دلار می‌باشد.

و اما هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشگاه‌های خصوصی در مقطع کارشناسی 5000 الی 20000 دلار در سال متفاوت می‌باشد.

هزینه برای مقاطع تحصیلات تکمیلی متفاوت است و بالطبع این هزینه‌ها زیادتر نیز خواهد بود. هزینه‌ها برای زبان انگلیسی بین 600 دلار الی 900 دلار متغیر است. اگر به زبان ترکی تحصیل نمایید 300 الی 600 دلار و حدود میانگین هزینه برای تحصیلات تکمیلی بین 5000 الی 20000 دلار متغیر است.

ویزای تحصیلی ترکیه چگونه است؟

برای داشتن ویزای تحصیلی ترکیه باید مدارک مورد نیاز را برای اقدام و اخذ آن داشته باشید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا شامل موارد زیر است:

نامه پذیرش از دانشگاه متقاضی

عکس مناسب برای پاسپورت

مدارک شناسایی و اثبات رابطه خانوادگی

اسناد مربوط به تمکن مالی

و مدارک تکمیل شده برای درخواست ویزا

با داشتن ویزای تحصیلی ترکیه می‌توانید با آرامش و آسودگی خاطر در ترکیه تحصیل نمایید.

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل کردن در رشته‌های پزشکی در هر کجای دنیا که باشید یکی از رویایی‌ترین و دوست داشتنی‌ترین موارد است و افراد زیادی خواهان آن هستند که در رشته‌های پزشکی تحصیل نمایند. برای تحصیل در رشته پزشکی در اکثر کشورهای دنیا نیاز به این ندارید تا آزمون ورودی بدهید، کشور زیبای ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست و به راحتی می‌توانید تحصیل خود را در این کشور ادامه دهید. از جمله دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه دانشگاه علوم پزشکی استانبول و علوم پزشکی آنکارا از شهرت جهانی برخوردار است و کیفیت در این دانشگاه‌ها بسیار با کیفیت و بالا است.

از قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را دارید باید حتما آزمون مربوط را گذرانده باشید. این آزمون به دو صورت آزمون یوس (yos) و آزمون SAT می‌باشد که مورد قبول کشور ترکیه است. باید دانشگاه مقصد خود را بدانید و اطلاع داشته باشید که چه آزمونی برای آن‌ها اولویت دارد و سپس اقدام به شرکت در یکی از این آزمون‌ها نمایید.

حال کدام دانشگاه‌ها آزمون یوس و کدام یک آزمون SAT را قبول دارند.

نکاتی در خصوص تحصیل در ترکیه برای رشته پزشکی

درباره رشته پزشکی بحث‌های زیادی مطرح است که در این مورد سوالات زیادی برای همه دانش آموختگان در این حوزه به وجود می‌آید. دانشگاه استانبول جزو دانشگاه‌هایی است که برای تحصیل در رشته پزشکی داشتن مدرک آزمون یوس برایش مهم است. اما باید بدانید که آزمون یوس در دانشگاه‌های مختلفی انجام می‌گیرد قبل از شرکت در آزمون حتما دانشگاهی که می‌خواهید در آن در رشته پزشکی تحصیل نمایید را انتخاب کنید.

اما برای آزمون SAT باید بگوییم که رفته رفته تعداد شرکت کنندگان این آزمون در حال افزایش است. آزمون SAT جزو پرکاربردترین آزمون‌ها به خصوص برای تحصیل پزشکی در ترکیه است. دانشگاه قاضی جزو دانشگاه‌هایی است که این آزمون برایش از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای تحصیل در رشته پزشکی باید 6 سال را صرف تحصیل خود نمایید و در این مدت 6 سال، 2 سال ابتدایی صرف گذراندن دروس تئوری پزشکی خواهد بود و از سال سوم می‌توانید دروس عملی خود را شروع نمایید. 

یکی از موارد مهمی که باید در اینجا به آن اشاره کنیم این است که کسانی که می‌خواهند دوران پزشکی عمومی خود را بگذرانند این آزمون‌های یوس و SAT برایشان مهم است اما کسانی که دوست دارند تخصص بگیرند باید علاوه بر دادن یکی از این آزمون‌ها، آزمون TUS را نیز بدهند تا امکان تحصیل در دوران تخصص را داشته باشند. دانشگاه‌ها در حوزه پزشکی بسیار زیاد هستند و متقاضیان در انتخاب دانشگاه‌ها دستشان باز است. برخلاف کشورهای اروپایی و آمریکا کشور، در کشور ترکیه نیاز به گذراندن دوره‌های پیش نیاز در این زمینه نیست. پس از گذراندن تحصیل خود در هر جای جهان که بخواهید می‌توانید مشغول به کار شوید و در این مورد نگرانی نداشته باشید.

خدمات حمل و نقل در ترکیه به چه صورت است؟

کشور همسایه ما ترکیه در زمینه ارائه خدمات حمل و نقل نیز به صورت عالی و چشمگیر فعالیت می‌نماید. خدمات حمل و نقل در ترکیه به صورت یکپارچه است و با کمترین زمان و هزینه می‌توانید کارهای خود را به راحتی انجام دهید. هدف از این خدمات آسودگی و راحتی شماست. حتی برای اسباب کشی به هر یک از شهرهای ترکیه از جمله آنکارا، استانبول، آنتالیا و... شهرهای دیگر ترکیه در هر نقطه‌ای که باشید می‌توانید به راحتی و بدون مشکل آن را انجام دهید. حتی می‌توانید از شرکت‌هایی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند کمک و یاری بخواهید.

نگاهی به خدمات بهداشتی و درمانی کشور ترکیه

داشتن تشکیلات و خدمات بهداشتی و درمانی قبل از دیگر موارد حرف اول را می‌زند و سلامت همه افراد جامعه از اولویت برخوردار است. ترکیه این خدمات را با کیفیت بالا ارائه می‌کند و در این بین حق بیمه را نیز برای همه شهروندانش ممکن ساخته است.

خدمات بهداشتی و درمانی چه به صورت دولتی انجام گیرد و چه به صورت خصوصی، در هر دو مورد مقرون به صرفه هستند. ترکیه خدماتش را به صورت ارائه با استانداردهای جهانی بالا، متخصصان پزشکی حرفه‌ای و کاربلد، سطح قیمت مناسب و مقرون به صرفه، روش‌های درمانی پیشرفته و فوق‌العاده و... موارد بیشماری از این قبیل را دارد و در معرض نمایش کشورهای جهان قرار داده است. ترکیه از سیستم درمانی خوبی برخوردار است و به استانداردهای اروپا نزدیک است و همین باعث می‌شود تا عملکرد درمانی و بهداشتی این کشور بالا رود و افراد از بابت سلامتی و استانداردها و بهداشت خود اطمینان لازم را کسب نمایند. در کشور استانبول بیش از هزار مرکز درمانی وجود دارد که این نشان دهنده‌ی این است که کشور ترکیه به همچین مواردی توجه لازم را دارد.

خدمات درمانی و بهداشتی ترکیه به این صورت است که بر فرض اگر حادثه‌ای رخ دهد شما می‌توانید با داشتن یک گزارش پلیس لیر رایگان درمانی را کسب کرده و اگر همچین گزارشی در دست نداشته باشید باید شخص این هزینه را به طور کامل پرداخت نماید.

هر ویژگی که در اینجا مطرح شد برای گردشگران و کسانی که با اهداف مختلفی به این کشور سفر می‌کنند، برای انجام امور بهداشتی و درمانی و داشتن زندگی سالم را به راحتی برای همگان فراهم می‌نمایند.

ترکیه و انواع خدمات در آن

هر یک از خدماتی که در این مقاله برایتان ذکر نمودیم از تحصیل گرفته تا هزینه تحصیل در ترکیه و خدمات متنوع از جمله حمل و نقل و بهداشت و درمان، برای آشنایی و راحتی شما هنگام سفر و یا مهاجرت به ترکیه است تا با روند کار در این کشور آشنایی کامل را داشته باشید. هر گونه نظر و پیشنهاد و سوالی در زمینه‌هایی که برایتان گفتیم داشتید در قسمت دیدگاه‌ها با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید. ما به همه سوال‌های شما با ذوق و اشتیاق پاسخ خواهیم داد.